Лесно сега? Трудно после?

Преди няколко секунди 99 5 минути за четене

Росен Панайотов

Личностно Развитие


Човек може да направи каквото си иска в живота си. Аз лично вярвам в свободната воля повече отколкото в това, което ми е отредила съдбата, бог и тн.
Има много пътища, които може да изберете за себе си, но те винаги се свеждат до две направления.
- Лесно-трудния път
- Трудно-лесния път
Нека да ги разгледаме по отделно.
Започваме с лесно-трудния път.
Това е този път, в който отначало животът ни е лек, спокоен и безгрижен през първата половина. През втората половина става тежък, напрегнат и отегчаващ.
Разбира се резултатът от лошия начин на живот през втората половина на живота е, защото през първата не сме положили необходимите усилия да направим нещо значимо за себе си.
Много млади хора се подвеждат по този път. Когато си млад живота изглежда “розов” и всичко е по-лесно. В повечето случаи нямаме семейство, няма за кого да се грижим, интересуват ни основно забавления. Тези хора често на възраст от 35-40 години вече имат ужасен живот и звучат доста негативно, ако говорите с тях. На 50 имат вече сериозни финансови проблеми и са приели съдбата си на пораженци. Очакват с нетърпение някой от техните наследници да започне да се грижи за тях, че да им стане една идея по-лек живота (но по-щастлив едва ли).
Нека да разгледаме и алтернативата - трудно-лесния път.
Това е пътят на човек, който на ранна възраст (даже възрастта няма особено значение) е готов да положи усилия и е готов да изтърпи трудностите и лишенията, за да има положителни резултати в последствие.
Първата половина на живота е изпълнена с работа, учене, усъвършенстване, лишения, натрупване. Не звучи никак приятно. Затова и повечето хора не искат да тръгнат по него. Необходимо е определено ниво на осъзнаване на това “Кой съм аз?”, “Какъв искам да бъда?”, “Защо живея този живот?”. Определено са екзистенциални въпроси и знам, че доста хора си ги задават. Но важно е какъв е отговора!
Втората половина от живота ще бъде лесен и приятен, достоен за уважение и изпълнен с положителни емоции.
—————
Извод:
Този, който тръгне по лесно-трудния път се превръща в посредствен човек.
А този, който тръгне по трудно-лесния път се превръща в успешен човек.
—————
Няколко въпроса, които знам, че ще си зададете:
Защо да изберем трудно-лесния път?
Ако изберем трудно-лесния път, ще живеем по-смислен живот, ще имаме по-добро бъдеще, уредени финанси, ще можем да помогнем да семейството си, ще запазим достойството си на старини, можем да участваме в по-големи обществени цели. Плюсовете са безкрай!
Така и така живота винаги има една половина, която е трудна, то по-добре да ни е трудно докато сме млади и сме пълни със сила.
Има ли лесно-лесен път?
(Лесен през целия живот)
За съжаление няма. Освен ако не сте наследник на огромно богатство, някой ваш родител или дядо е направил перфектна система, която да устои десетилетия, а вие само да ползвате резултатите от нея. Освен ако не сте арабски принц, който притежава цялата държава.
Но дори в такава ситуация трудностите, могат да се появят от друго място (отвъд финансите).
Има една сентенция на Чингис Хан: “Трудните времена, раждат силни хора! Силните хора раждат лесни времена! Лесните времена раждат слаби хора! Слабите хора раждат трудни времена!”



За Автора
Росен Панайотов е роден на 14-ти Ноември 1986 година в град Русе. Той е финансов консултант и основно специализиран в управлението на лични финанси. Както казва той: “Обичам да помагам на хората да постигнат финансовите си цели! Всеки заслужава да живее по-добре!”....
Прочети повече


Препоръчани статии


Мисловните дупки

15/11/2023 09:52:01 73

Личностно Развитие

Какво е мисловна дупка? Можем ли да ги премахнем? Защо толкова силно ни пречат да успеем в живота?

Законът на Парето в личните финанси

20/01/2025 08:31:37 68

Лични Финанси Финансова Грамотност

Чували ли сте за Вилфредо Парето? А за закона на Парето 80/20? Може ли този закон да се приложи в личните финанси?