Колко време имаме в активна работоспособна възраст?
Какво да НЕ правим като средностатистически човек?
Животът на съвременния човек условно се разделя на три фази.
В първият период ние се подготвяме за истинския живот. Трупаме знания и умения, опознаваме света по различни начини. Най-вече това се случва, чрез училището и семейството. Този период приключва на около 25 годишна възраст, когато обикновено човек завършва своето образование и трябва да вземе решение какво точно иска да прави през живота си. Рядкост е, човек преди 25 годишна възраст да е готов с това решение.
Вторият период е най-продължителен и поради тази причина, някои хора изпадат в заблуждението, че е "безкраен". Това е фазата, в която имаме най-висока работоспособност - от 25г. до 65г. възраст. Естествено има и хора, които работят от по-ранна възраст, но тогава със сигурност не говорим за висока ефективност в работата, а по-скоро за натрупване на опит. Ако приемем, че активният период в живота продължава 40 години, трябва добре да планираме какво искаме да постигнем за това време. Какви финансови резултати искаме да имаме? Колко деца да отгледаме? Към какъв стандарт на живот се стремим? Това е в контекста на личните финанси. Естествено, човек може да има и по-големи цели - обществени цели, с които да повлияе на средата около себе си, града си, държавата си и тн. В този период трябва да бъде планирано и пенсионирането и финансовото обезпечение за третата фаза.
Третият период е Пасивен период, в който хората обикновено са много слабо активни или напълно пасивни от гледна точка на генериране на финанси. Но трябва да се отбележи, че разходите за здраве драстично се увеличават в този период. Имаме от една страна намаляване на приходите, от друга страна увеличаване на разходите.
Ако вземем предвид, че 40 години е активния период на човек, в който той генерира цялото си богатство, то това лесно може да бъде изчислено. Тук вземаме предвид средностатистически пример, а всеки може да го приспособи към собствените си данни.
Ако човек генерира средно по 2000лв. / мес за 40 години, то той ще произведе крайна сума пари, с които трябва да оперира - в нашия случай това е 960 000лв.
Пак повтарям това е под 1 милион лева за цял живот работа! Нека всеки да го осъзнае.
С тези пари, обикновено човек си купува жилище, няколко автомобила и ходи средно на 30-35 почивки. Сами виждате, че средно статистическия човек купува главно ПАСИВИ.
Когато купувате пасиви, животът Ви става по-труден (повече разходи), въпреки че изглежда обратното, заради по-хубавия автомобил или новото обзавеждане например. Като прибавим към това и намаляващата работоспособност. Съгласете се, че на 60 години, човек далеч не е толкова работоспособен, колкото на 35! В този ред на мисли, не трябва да се очудвате, защо качеството на живот на повечето хора, се влошава с годините.
В следващи постове ще разгледаме пример на човек, който инвестира и планира финансово живота си. Разликата е 10-ки пъти (хиляди проценти). Колкото по-рано започнеш да правиш правилните избори, толкова по-големи резултати постигаш!
https://cashflow.bg/линията-на-живота
За Автора
Росен Панайотов е роден на 14-ти Ноември 1986 година в град Русе. Той е финансов консултант и основно специализиран в управлението на лични финанси. Както казва той: “Обичам да помагам на хората да постигнат финансовите си цели! Всеки заслужава да живее по-добре!”....